Забути цього неможливо
Міжнародному дню
визволення в'язнів
фашистських концтаборів
присвячується.
11 квітня світова громадськість відзначає день пам'яті, коли були визволені в'язні фашистських концтаборів.
1945 рік... Друга світова війна наближалась до свого завершення, але не всім судилося дожити до цього світлого дня...
Але сотні тисяч людей всіх національностей перебували у фашистських концтаборах, а їх на території Німеччини та окупованих нею країн діяло більше 14 тисяч.
Концентраційний табір - один з тих жахів, який назавжди закарбувався в людській пам'яті.
Бухенвальд, Дахау, Равенсбрюк, Заксенхаузен і інші - ці назви навічно закарбувались в пам'яті тих, хто пройшов війну, бо це - смерть.
У Бухенвальді перебувало 20000 в'язнів, в Дахау - 200000 з понад 30 країн.
Равенсбрюк (або Жіноче Пекло) був збудований на 6000 в'язнів, але з 1944 року там ніколи не було менш ніж 12000, а в січні 1945 було навіть аж 36000.
На території України - в самому Києві було кілька концтаборів. Серед них Сирецький концтабір (1941-1943р.р.) функціонував як відділення концтабору Захсенгаузен. Кількість загиблих у цьому таборі понад 30000 осіб...
І коли фашистська каральна машина доживала останні місяці і вся нелюдська лють падала на полонених і в'язнів концтаборів, німецьке командування прийняло рішення, від якого навіть зараз стигне кров - про тотальне винищення в'язнів концтаборів.
11 квітня 1945 року о третій годині ночі організатори повстання концтабору Бухенвальд передали по радіо: "Вставайте, час настав!" Повсталих підтримали передові загони радянських і союзних військ і від смерті було врятовано майже 100000 полонених.
Визвольна хвиля покотилась і далі і згодом були звільнені концтабори Захсенгаузен, Дахау, Равенсбрюк і інші.
Про ці події та про те, що собою представляли деякі концтабори розповіла бібліотекар Шепеля Л.І. під час інформаційної години "Забути цього неможливо", яка відбулася в читацькій залі ЦДБ для учнів Охтирського центру професійно-технічної освіти.
На цю зустріч завітала і очевидець тих страшних подій Ладика Октябрина Петрівна, яка перебувала в дитячому віці у концтаборі на території Фінляндії.
З великою увагою і сльозами на очах слухали дівчата розповідь цієї жінки. Вона розповіла про своє життя, прочитала вірші, які сама пише.
Здається, так давно це було, але тільки не для тих, хто пройшов крізь жахіття фашистських катівень.
Біографії цих людей - це справжні уроки мужності для молодого покоління.
За роки війни через табори смерті пройшли 18 мільйонів чоловік, з них 5 мільйонів - громадяни Радянського Союзу.
Сторінки минулого не треба забувати ніколи.
Головне, щоб це більше не повторилося.
Немає коментарів:
Дописати коментар