неділя, 21 листопада 2021 р.

Король насмішок

Вольтер – один з видатних діячів епохи Просвітництва. Письменник, філософ, публіцист, якого у Франції вважають національною гордістю. Справжнє його ім’я – Франсуа-Марі Аруе.

Народився майбутній письменник в 1694р. Мати його рано померла, тому вихованням сина займався батько – відомий паризький нотаріус. Він віддав хлопчика в єзуїтський коледж, де той провчився з 1704р. по 1711р.
Коли юнак закінчив цей навчальний заклад, батько прилаштував його в адвокатську контору. Але молодої людини більше приваблювала література. Першу п’єсу він написав у вісімнадцять років, а коли йому виповнилося двадцять, він здобув славу короля насмішок.
У 1717р. за одне зі своїх сатиричних віршів потрапив в Бастилію. Перебуваючи у в’язниці, закінчив ряд творів, роботу над якими почав раніше, і створив кілька віршів.
Завдяки клопотанням друзів в 1718р. вийшов на свободу. В цьому ж році на сцені з успіхом була поставлена ​​трагедія “Едіп”, яка зробила його знаменитим. Регент навіть призначив йому пенсію.
Вольтер відчуває творчий підйом. Одне за одним з’являються його твори різних жанрів. Письменник експериментує, частенько поєднуючи трагічне і комічне.
У 1726р. Вольтер знову потрапляє за грати, а потім їде в Англію. На батьківщину повертається лише через 3 роки. Під впливом вражень, отриманих в Англії, пише трактату “Філософські листи”. Надрукований він був в 1732р. У 1734р. на вимогу французького парламенту книга публічно спалюється. Автору ж доводиться ховатися в Лотарингії, а потім – в Нідерландах.
У 1745р. письменник повертається в Париж. Король дарує йому титул камергера і призначає придворним історіографом. Крім того його обирають членом Французької академії.
У 1751р. приймає запрошення Фрідріха II і їде в Берлін. У 1753 р. поселяється в Женеві. У 1758р. купує маєток Ферней, розташоване на кордоні Швейцарії і Франції. Там він прожив майже до самої старості і написав філософські повісті “Кандид, або Оптимізм” і “Простак”, а також багато інших творів. Його маєток перетворилося на своєрідне місце паломництва прогресивної інтелігенції.
Серед найвідоміших філософських робіт Вольтера – «Проблеми Енциклопедії». Він написав 28 трагедій. Наприклад, «Едіп», «Цезар», «Магомет», «Семіраміда», «Танкред». Серед інших відомих творів Вольтера – «Задіг або доля», «Кандид», «Орлеанська діва».
Останні дні Вольтера були наповнені фізичним болем – він помирав від раку. Помер Вольтер в Парижі в 30 травня 1778 р.



Немає коментарів:

Дописати коментар