Вольтер – один з видатних діячів епохи Просвітництва. Письменник, філософ, публіцист, якого у Франції вважають національною гордістю. Справжнє його ім’я – Франсуа-Марі Аруе.
Народився майбутній письменник в 1694р. Мати його рано померла, тому вихованням сина займався батько – відомий паризький нотаріус. Він віддав хлопчика в єзуїтський коледж, де той провчився з 1704р. по 1711р.
Коли юнак закінчив цей навчальний заклад, батько прилаштував його в адвокатську контору. Але молодої людини більше приваблювала література. Першу п’єсу він написав у вісімнадцять років, а коли йому виповнилося двадцять, він здобув славу короля насмішок.
У 1717р. за одне зі своїх сатиричних віршів потрапив в Бастилію. Перебуваючи у в’язниці, закінчив ряд творів, роботу над якими почав раніше, і створив кілька віршів.
Завдяки клопотанням друзів в 1718р. вийшов на свободу. В цьому ж році на сцені з успіхом була поставлена трагедія “Едіп”, яка зробила його знаменитим. Регент навіть призначив йому пенсію.
Вольтер відчуває творчий підйом. Одне за одним з’являються його твори різних жанрів. Письменник експериментує, частенько поєднуючи трагічне і комічне.
У 1726р. Вольтер знову потрапляє за грати, а потім їде в Англію. На батьківщину повертається лише через 3 роки. Під впливом вражень, отриманих в Англії, пише трактату “Філософські листи”. Надрукований він був в 1732р. У 1734р. на вимогу французького парламенту книга публічно спалюється. Автору ж доводиться ховатися в Лотарингії, а потім – в Нідерландах.
У 1745р. письменник повертається в Париж. Король дарує йому титул камергера і призначає придворним історіографом. Крім того його обирають членом Французької академії.
У 1751р. приймає запрошення Фрідріха II і їде в Берлін. У 1753 р. поселяється в Женеві. У 1758р. купує маєток Ферней, розташоване на кордоні Швейцарії і Франції. Там він прожив майже до самої старості і написав філософські повісті “Кандид, або Оптимізм” і “Простак”, а також багато інших творів. Його маєток перетворилося на своєрідне місце паломництва прогресивної інтелігенції.
Серед найвідоміших філософських робіт Вольтера – «Проблеми Енциклопедії». Він написав 28 трагедій. Наприклад, «Едіп», «Цезар», «Магомет», «Семіраміда», «Танкред». Серед інших відомих творів Вольтера – «Задіг або доля», «Кандид», «Орлеанська діва».
Немає коментарів:
Дописати коментар